“apt-get” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ubuntu işletim sistemini denemeye karar verdiğinizi varsayıyorum bu yazıyla. 🙂 Henüz karar vermediyseniz şuraya bir uğrayın lütfen. Bu yazıda Ubuntu’ya program yüklemenin en kolay yolu olan apt-get komutu hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Ubuntu’ya program yüklemek için kullanabileceğiniz, Ubuntu kurulumu ile birlikte gelen bir “software center” (Uygulama Merkezi) var. Merkez sayesinde tek tıkla program yüklemek mümkün hale geliyor. Ancak tüm programları bulmak mümkün değil. Ücretli bir program arıyorsanız bir göz atabilirsiniz ama hemen hemen her işi çözecek ücretsiz bir özgür yazılım bulunduğu için benim önerim Google’a başvurmak. Zaten bulduğunuz programın indirme sayfasında Ubuntu’yu seçtiğinizde genelde bir link yerine komut görünür. İşte yazının konusu da bunun üzerine.

Önce bir illüzyon ile başlayalım yazıya. Windows’ta bir programı yüklemek için ne yaparsınız?

  1. Programın adını Google’da arat
  2. Reklamlara bulaşmadan programın resmi web sayfasına ulaş
  3. Web sayfasındaki indirme linkini bul ve indirme bağlantılarını içeren sayfaya ulaş
  4. İşletim sistemini ve 32/64 bit seçimi yap, dosyayı indir
  5. İnen dosyayı çalıştır. Kurulum ayarlarını belirleyerek kurulumu tamamla

Peki. Adobe Photoshop’un Ubuntu üzerindeki pek bir benzeri Gimp uygulaması nasıl yüklenir?

  1. Terminali aç
  2. “sudo apt-get install gimp” yaz.

Program bilgisayarına kuruldu bile. Tam bir illüzyon gibi değil mi? Birazcık altını kurcalayalım hadi. En azından başlangıç seviyesine yetecek kadar.

Öncelikle şu komutu irdeleyelim: “sudo apt-get install gimp”

sudo: Bundan sonraki tüm işlemleri yönetici olarak gerçekleştir anlamına gelir. Bir işi yönetici yetkisiyle yapmak istiyorsanız başına sudo eklemelisiniz. Tabi bu sebeple bilgisayar, komut çalıştırılmadan önce sizden şifre isteyecektir. Böylece yetkinizi doğrulamış olursunuz.

apt-get: Zaten ünlü komutumuz budur burada. Programı bu yöntemle yükleyeceksek bunu yazmalıyız.

install: apt-get yalnızca yükleme yapmaz. Güncelleme, silme gibi işlemleri de yapar. Biz install diyerek yükleme yapmasını istediğimizi söylüyoruz. Bu komut uygulamanın indirilmesini ve kurulmasını sağlar.

gimp: Burada değişkenimizi ifade eder. Kuracağımız programın adıdır.

Peki arkaplanda ne yapıyor bu apt-get? Bu uygulamalar belirli depolarda (repository) bulunuyor. Hangi depolarda bulundukları da listelerde tutuluyor. Bilgisayarınızda varsayılan olarak kayıtlı listeler, kurulumdan gelen, direk apt-get ile yüklenebilecek tüm uygulamaların listesini içerir. Aşağıda, kendi bilgisayarımda yaptığım bir deneme var. 46572 farklı paketi yükleyebileceğim anlaşılıyor bu görüntüden.

terminal

Bazı uygulamalar bilgisayarda kendinden gelen listede yer almazlar. Bu durumda işlem iki adımcık daha uzar. Mesela ki; bilgisayarımıza Steam yükleyecek olalım. Steam, standart listelerde bulunmaz. Steam’in bulunduğu depoyu listemize eklemek için;

Source = deb http://repo.steampowered.com/steam/ precise steam

listemizi güncellemek için;

sudo apt-get update

veee öldürücü vuruş:

sudo apt-get install steam

Artık bilgisayarımızda Steam yüklü. Daha teknik gibi gözükse de inanın en sağlıklısı bu. Hem bir programın linux versiyonunu ararken de işinizi kolaylaştırıyor. Örneğin: “steam apt-get” şeklinde arama yapın. 🙂

Sorularınıza ve eleştirilerinize göre yazımı geliştirmek isterim. Lütfen aşağıya yorum bırakın.

Görüşmek üzere!

 

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın