Bilirkişilik Başvuru Süreci

Bu hafta itibariyle İstanbul Adalet Sarayı web sayfasında bilirkişilik başvurusu kabul edilenler listesinde adımı gördüm. Ben de üzerinden çok geçmeden bilirkişilikle ilgili başvuru sürecimi anlatmak istedim. Başvuru öncesinde araştırmama rağmen süreci paylaşan, deneyim aktaran bir metin ile karşılaşmamıştım.

Öncelikle bilirkişilikten bahsedelim kısaca. Görülen bir davada, hakimin bilgisinin yetersiz kaldığı özellikle teknik ve özel bilgi gerektiren durumlarda bir uzmana danışılması gerekliliğinde bilirkişi listesinde bulunan bir kişiden görev istenir. Hakim, bilmesi gereken konularda (hukuksal mevzular) bilirkişiye başvuramaz. Bilirkişi, dava dosyasını inceler, davayı kendisinden istenen açıdan inceler ve bir rapor hazırlayarak sunar. Gerekirse raporu savunmak ve sözlü açıklama yapmak için duruşmaya çağrılabilir. Bilirkişi suçlu/suçsuz kararı veremez, vermesi beklenmez. Beklenti, durumu teknik bilgi açıdan inceleyerek bir rapor yazmasıdır. Ayrıca raporun sonucuna bir görüş ekleyip takdiri hakime bırakırsa şükela olur.

Başvuruyla ilgili bilgi verelim biraz da. Her sene bilirkişi listesi yenilenir. Örneği şu anda 2016 bilirkişi listesi belirleniyor. 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında görev yapabilecek bilirkişiler, bu listede bulunacaklardır. Başvurular her yılın eylül ayında gerçekleştirilir. İstanbul Adalet Sarayı web sayfasında başvuru formu ve mevzuat ile ilgili linkler verilir. Başvuru tamamlandıktan sonra 3 gün evrak teslim süresi olur. Bilirkişi olarak başvurmak için 3 yıllık mesleki deneyimi olmak, uzmanlığı gösterir belgeyi bulundurmak ve herhangi bir disiplin suçu olmama şartları başta geliyor. Evrak teslimi neticesinde, başvuru süreci bittikten yaklaşık 10 gün sonra eksik evrak verenler listesi web sayfasında ilan ediliyor. Bu eksikliklerin giderilmesi için kısa bir süre veriliyor. Ardından değerlendirme devam ediyor. Aralık ayı başında kabul ve reddedilen bilirkişi adayları açıklanıyor ve bir takvime göre yemin törenine davet ediliyorlar. Aralık ayı içerisinde yeminlerin de tamamlanmasıyla bilirkişi listesi netleşiyor ve ilan ediliyor. Tebrikler, 1 yıl boyunca bilirkişilik görevi ile onurlandırıldınız.

Devamı ile ilgili malesef ben de henüz pek bir şey bilmiyorum. Önümüzdeki hafta yemin törenine katılacağım. Yaşayacağım deneyimleri yazmaya devam edeceğim.

Yorumlar

yorum