İstanbul Üniversitesi Kurumsal E-Posta Altyapı Değişikliği

İÜ camiasının bildiği üzere, 1 Şubat 2016 itibariyle kurumsal e-posta altyapımız, Gmail ile güçlendirildi. Tüm hesaplar Gmail’in kurumsal e-posta yapılandırması ile baştan oluşturuldu. E-posta hesabı sahibi herkese yeni şifreleri gönderildi. Bu durumla birlikte birçok “nasıl yaparım”, “şu nerede”, “düzenim bozuldu” temalı tepkiler oluştu. Bu yazıda kısaca, en temiz biçimde yeni kurumsal e-postanızı kişisel e-postanız ile nasıl idare edebileceğinizden ve birkaç ayrıntıdan bahsedeceğim.Öncelikle bir hatırlatma, Üniversite wireless ağı Eduroam için e-posta adres ve şifrelerimizi kullanıyorduk. Şifrelerimiz değiştiği için wireless bağlantısı kuramıyor olabilirsiniz. Çözüm için; ya e-posta şifrenizi eski haline getirmeli, ya da cihazınıza yeni şifrenizi girmeniz gerekecektir.

E-posta hizmet eskisi gibi mail.istanbul.edu.tr üzerinden devam ediyor. Öncelikle otomatik verilen şifremizi güncelleyelim.

Şifre güncelleme ekranına şuradan ulaşıyoruz: https://mail.istanbul.edu.tr/yeni_sifre

T.C. Kimlik no geldikten sonra maskeli şekilde kendi bilgilerimizi görüyoruz. Buraya yeni şifremizi girip devam edersek cep telefonuna gelen bir doğrulama kodu ile şifre değişikliğini tamamlayabiliyoruz. Böylece yeni e-posta kutumuzun şifresi artık tam da istediğimiz gibi!

E-posta kutusuna direkt olarak gmail.com üzerinden erişebiliriz. Kullanıcı adına …@istanbul.edu.tr, şifreye ise yeni şifremizi giriyoruz. Gelen kutumuzla baş başayız.

Yazının bundan sonraki kısmı, “benim zaten kişisel e-posta hesabım var. İstemem bunu, mailler benim kişisel hesabıma düşsün oradan kontrol edeyim” diyenlere gelecek. (Ben de bu gruptayım)

Sağ üstteki “ayarlar” anlamına gelen dişli ikonuna tıklıyoruz ve Ayarlar sayfasına giriyoruz. Açılan pencerede Yönlendirmeler adında bir sekme mevcut. Bu sekmeye tıklıyoruz.

Sayfada en üstte “Bir yönlendirme adresi ekle” butonu mevcut. Bu buton ile kişisel e-posta adresimizi giriyoruz. Ardından kişisel e-posta hesabımıza gelen doğrulama kodunu açılan alana giriyoruz ve onaylama işlemi tamamlanıyor. Son olarak sayfada,

“Gelen postanın bir kopyasını ….@istanbul.edu.tr adresine yönlendir ve Istanbul Universitesi Posta kopyasını okundu olarak işaretle” şeklinde seçimin tamamlandığına emin oluyoruz ve sayfanın en altındaki kaydet butonuna tıklıyoruz.

Tamamdır! Artık tüm e-postalarınız otomatik olarak kişisel e-postanıza yönleniyor. Kafa karışıklığına gerek kalmadı! 🙂

Not: Kişisel e-posta için gmail kullananlar, yeni bir filtre oluşturarak istanbul.edu.tr üzerinden gelen e-postaların farklı bir renkle ve etiketle işaretlenmesini sağlayabilirler. Kolay ve zorunlu olmayan bir işlem. Özel istek olursa onunla ilgili de ayrıntı yazarım.

Güzel günler!

Yorumlar

yorum