Satış Temsilcileri ve Düşük Tutarlı Alışveriş

Her ne kadar internet üzerinden alışveriş yapmayı sevsem de teknolojik bir cihaz edineceğim zaman gidip almak tercihim oluyor. İki sebebi var bunun. Birincisi, satın almadan önce dokunabilme, deneyebilme; ikincisi ise hemen sahip olabilme! Eğer teknolojik şeylere ilginiz varsa, bir son model telefon siparişi verip 2-3 gün elinize geçmesini bekleyemezsiniz. Bu böyledir. 🙂 İnternet yerine fiziksel mağaza tercih etmenin en büyük farklılığı ise, firma ile sizin aranızdaki arayüzün bir web sayfasından satış temsilcisine dönüşmesi. İşini seven, başarılı bir satış temsilcisi size gayet de güzel satışlar yapabilir. Zorla satanlardan bahsetmiyorum burada. İlla bir şeyler satmaya çalışanlar ne kadar iğreti bir hareket yaptıklarının farkında değiller muhtemelen. Vatan Bilgisayar’ın Cevizlibağ şubesinde bir eleman vardı. Adını şimdi hatırlamıyorum ama 2 kez kendime telefon alırken, 2-3 kez de başkasını göndermişliğim var kendisine. Bir insan bu kadar mı işinin ehli olur. Markanın bölge temsilcisine sorsanız bilmeyeceği şeyleri adam rahatlıkla biliyordu. Aklıma koymuşum bir model almaya gidiyorum. “Ya sen n’apıcan onu bak bu ondan daha yüksek özelliklere sahip” diyerek başka bir telefon satabiliyor bana mesela. Yanlış anlaşılmasın, yeni önerdiği telefon daha ucuz.

Kadıköy’deki Exa’nın elemanları da genelde iyi denk gelmiştir bana şimdiye kadar. Elimizde parça listesi var, arkadaşa bilgisayar topluyoruz. Gittik, verdik listeyi. “Siz sanırım oyun bilgisayarı yapacaksınız” dedi eleman. Biz “evet” deyince, “abi boşverin bunu” deyip kendi topladı yeni bir bilgisayar. Daha hızlı, daha ucuz. Takdir ettim.

Ancak maalesef ki iyi örneklerim burada son buluyor. Satış temsilcilerinin aylık doldurmaları gereken bir kotası mevcut. Kotanın üstüne çıkabilirlerse prim alıyorlar ancak birkaç ay kotanın altında kalırlarsa işten kovulabiliyorlar. İşletme açısından güzel bir yöntem tabi ki ama ya müşteri açısından? Eğer bir LCD Tv alacaksanız her şey harika. Etrafınızda fır döner en az 2-3 tane satış temsilcisi. Daha kalitesini gösterirler. Olmadı yanına ses sistemi kitleme çalışırlar vs. Peki ucuz bir şey alacaksanız?

Bugün Vatan Bilgisayar Beylikdüzü şubesine gittim yazıcı almak için. Gitmeden önce araştırmamı yaptım. Ev için düşük bütçeli HP marka bir yazıcı alacağıma karar verdim. En yakın iki teknolojik market olan Media Markt ve Vatan Bilgisayar’ı karşılaştırdım ve Vatan Bilgisayar’ın daha ucuz olduğunu gördüm. Eşimle birlikte gittik, yazıcıyı seçtik. Satın alacağız ama yardımcı olacak kimse yok. Daha doğrusu var da, bizimle ilgilenen yok. 3 kişi LCD Tv seçen birinin yanında; 3-4 kişi laptop başındakilerle ilgileniyor; cep telefonu kısmında avlanmayı bekleyeni mevcut vs. İşleyişi de biliyorum. Birinin gelip kayıt alması lazım işte. Hızla geçen birini durdurduk, şunun kaydını al dedik. Tabi o da haklı 200 liralık yazıcı ne kadar kotasına katkıda bulunacak ki? “Ev için mi?” dedi yarım ağız. “Evet” dedim. “Çok basmaz abi bu, en fazla 100-150 sayfa. Haberin olsun” dedi. Son anda daha pahalı bir şey alırım belki umudu sanırım. 2 dk. önce de internette araştırmışım, 200 sayfa renkli 300 küsür sayfa siyah baskı yapıyo makine. “Tamam olsun, bana yeter bu” dedim. Aklıma geldi o arada, “kablosu falan?” diye sordum. “Abi kablosuz bağlanıyo gerek yok” dedi. Neyse ben geçtim kasaya. Kasadaki bayan ekstradan bir kablo verdi ben hiçbir şey söylemeden. Hayır satış temsilcisi bunu bilmiyorsa ayrı sıkıntı, biliyor da başından savıyorsa apayrı.

Hadi ben 200 liralık cihaz aldım. 100 liradan ucuz bir şey almaya kalksanız? Deneyin bakın. Bir gün modem reyonunda gezin, bir gün LCD Tv. Ya da aynı gün yapın bunu. Anlayacaksınız beni.

Sevgili şirketler, ciro arttırma gayretinizi anlıyorum ancak bu adamlar sizin zorlamanız yüzünden tüm müşterilere eşit davranmıyor. Bu yazıyı okursanız eğer, bi zahmet kurgunuzda ufak değişiklikler yapın. Teşekkür ettim.

Ha oldu da durum değişmedi. Gidin bir LCD Tv seçin, sonra da gidip ucuz cihaza bakın. Zaten ilgilenirler. Sonra Tv’yi iptal edip asıl istediğinizi alırsınız. Ne bileyim.

Görüşmek üzere.

Yorumlar

yorum