Yeni Telefon Almayın!

Ülkemizin yaygın kötü özelliklerinden biri -herkesin farkında olduğu gibi- sürekli yeni cep telefonu almak. Farklı sebepleri olsa da hiçbirinin zorunlu olmadığı da biliniyor tabi ki. Gösteriş ve çevre baskısıyla telefon alanlar için zaten söyleyecek sözüm yok ancak telefonu eskiyenler (eskidiğini zannedenler) için bazı önerilerim olabilir. Telefon fiyatlarını düşündüğümüzde bu önerilerin oldukça bütçe dostu olacağını da belirtmek isterim.

SİTEMİM VAR!

Önerilere geçmeden önce sitem etmek istediğim üç konuya değineceğim. İlki; bilgisayar fiyatına aldığımız cep telefonlarının, bir arıza durumunda üretici/distribütör firma tarafından ben bilmem/ben bakmam/tamir etmem yaklaşımında olması. Zaten değerinin çok çok üzerinde fiyatlara satılan bu cihazlar normal olarak arızalandığında muhatap bulmak çok zorlaşıyor, tamir ettirmek veya yenisiyle değiştirmek ise zaten zulme dönüşüyor. Dünyanın parası ödeniyor zaten, bari müşteri memnuniyeti sağlayın ey telefon firmaları! Suya temas etmemiş telefonu su temasından dolayı tamir etmeyen, su teması olmadığını söyleyince “buhar gelirse de böyle olur” savunması yapan teknik servis telefonunu nasıl koruduğunu anlatsın da biz de öğrenelim bu işin nasıl yapıldığını değil mi?

UYANIK OPERATÖR FİRMALARI

İkinci konu da operatörler. Yurt dışında operatörler, yeni müşteri kazanmak, uzun süre kendisine bağlamak adına daha ucuz cihaz satarlar! Yani 1000 TL’lik bir telefon, X operatöründe 2 sene kalma sözüyle 700 TL’ye düşer. Zaten bu indirim sebebiyle insanlar kendilerini 2 sene bağlayacak sözleşmeye imza atar. Bizde? Telefonun satış fiyatı 1000 TL ise operatörler 1200 TL + tarife ücreti ile satarlar. Neden? Neyse.

AH O HEYECANLA BEKLEDİĞİMİZ GÜNCELLEMELER

Son sitemle birlikte konuya da geri dönmüş olacağız. Telefonunuzun eskidiğini, bu sebeple yavaşladığını zannediyorsunuz değil mi? Telefon üreticileri eski modeller için çıkarttıkları güncellemelerle telefonlardan bazı özellikleri kaldırıyorlar, hatta görünüşe göre telefonun daha fazla hata vermesini, takılmasını sağlayacak düzenlemeler de yapıyorlar. Böylece “yeni bir telefon alma vakti geldi” düşüncesi aklınızın bir köşesine iliştirilmiş oluyor. Yeni, hızlı bir telefon mu? Yaklaşık 3000 TL.

FORMAT ATMAYI DENEDİN Mİ?

Eğer telefonunuz yavaşladı ise ilk önerim formatlamaktır. Zaman içerisinde yüklenen uygulamalar, kullanımdan kalan artıklar telefonu yavaşlatabiliyor. Ancak eğer telefonu alalı 2 seneye ulaştıysanız probleminizin format ile düzelebileceğini düşünmüyorum. Peki bu durumda ne yapmanızı öneririm, işte asıl soru bu.

HAYDİ ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARTALIM!

Şükür ki Android açık kaynaklı bir platform. Kaynağı herkesin erişimine açık. Zaten telefon üreticileri bu kaynağı alıp, ürettikleri donanım ile uygun hale getirerek cihazlara yüklüyor ve satışa sunuyorlar. Tabi “uygun hale getirmek” burada şirketin inisiyatifinde. Şirketler tarafından özelleştirilmiş bu Android sürümlerine “stock rom” adı veriliyor. Bazı geliştirici gruplar, şirketlerin yaptığı bu işi üstlenip, Android kaynağını cihaza uyarlıyorlar ancak bir farkla. Gereksiz hiçbir yazılım, telefonu yavaşlatacak ya da fazla enerji harcamasına sebep olacak hiçbir etken kalmıyor. Bu yazılımlara da “custom rom” adı veriliyor.

Bir süre önce kendi cihazımın (LG G2) tutarsızlıklar göstermesi ve yavaşlaması sonucunda “yeni telefon alsam mı” düşüncesindeydim. Facebook’taki bazı gruplarda en stabil custom rom’un ne olduğunu araştırdım ve “Cyanogenmod 12.1” cevabına ulaştım. “Bozarsam da gidip yenisini alırım artık” riskine girip yüklemeyi yaptım. Sonuç: Mükemmel. Hatta şu şekilde söyleyeyim: Dün LG G5’i kurcaladım, donanım konusundaki farklara elbette bir şey diyemem ama cihaz kullanımında kendi cihazımdan farklı bir şey hissetmedim! Cyanogenmod’u biraz daha sert test etmek için eşimin telefonu olan “S3 Mini”ye yükleme yaptım. O çilekeş, yavaş, insanı delirtecek tepkiler veren telefon yerini yepyeni, hızlı ve stabil bir arayüze bıraktı.

Kendi telefonumla birlikte en az 5 telefon için uyguladım Cyanogenmod yüklemesini. Hepsinde sonuç pozitif. Başa dönersek, firmalar tarafından yazılımda yapılan kötü hamleler sebebiyle yeni telefon almaya yönlendirildiğimizin farkına varmanızı, belirli periyotlarla binlerce lirayı bu firmalara verdiğimizi ve herhangi bir arıza durumunda insan yerine koyulmadığımızı hatırlatmak isterim.

Not: Custom rom yüklemek cihazı garanti dışı bırakır. (Garanti dışı bırakmayan ne var ki!)

Not 2: Bu riske değer. 🙂

NASIL YAPARIM?

Bu işi yapmak isterseniz Google’da telefonunuza uygun olarak araştırmanız ve yapmanız gerekenleri belirtiyorum. İnternette ayrıntılı bilgi yüzlerce sitede mevcut.

  1. Telefonu Root’lamak
  2. TWRP Recovery yüklemek
  3. Cyanogenmod ve Gapps yüklemek (flashlamak)

Cihaz değiştirmeye karar verdiyseniz köprüden önce son çıkış olarak bu önerimi ciddiye almanız, en az 2 kez avrupa seyahati yapabilecek paranın cebinizde kalmasını sağlayabilir. İşlemin riskli olduğu tekrar hatırlatır, sorumluluğun size ait olduğunu belirtmek isterim.

Sağlıcakla kalın.
Özgür kalın.

Yorumlar

yorum